Rakovina prsu u mužů

31.03.2023

Rakovina prsu u mužů je zřídka diskutovaným tématem, ale přesto může být pro muže velmi vážným problémem. Zatímco rakovina prsu je nejčastější formou rakoviny u žen, postihuje i muže - a to v poměrně malé míře.

Podle statistik je rakovina prsu u mužů zodpovědná za méně než 1% všech případů rakoviny prsu. Avšak i přesto, že je to tak vzácné, mohou být následky pro muže velmi závažné, pokud není rakovina diagnostikována včas.

Rizikové faktory pro rakovinu prsu u mužů zahrnují genetickou predispozici, hormonální nerovnováhu a vystavení radiaci. Pokud má muž v rodině příbuzné s rakovinou prsu, měl by zvážit genetické testování, aby zjistil, zda je také vystaven zvýšenému riziku. Pokud má muž v rodině příbuzné s rakovinou prsu, měl by pravidelně absolvovat vyšetření prsů, aby mohl případné změny včas odhalit.

Symptomy rakoviny prsu u mužů jsou podobné jako u žen - zahrnují výduť nebo uzlíky v prsu, bolest nebo citlivost prsu, zkrácení bradavky, kůži prsu s vředy nebo odlupování. Pokud má muž tyto symptomy, měl by se co nejdříve obrátit na lékaře, aby mohl být diagnostikován a léčen.

Léčba rakoviny prsu u mužů zahrnuje chirurgický zákrok, radioterapii a chemoterapii. Lékaři se snaží zachovat co nejvíce prsní tkáně a zabránit odstranění celého prsu, pokud je to možné. Muži s rakovinou prsu mohou také podstoupit hormonální terapii, pokud se zjistí, že jejich rakovina je způsobena hormonální nerovnováhou.

Vzhledem k tomu, že rakovina prsu u mužů je velmi vzácná, mnoho mužů o ní nemá ani ponětí. Proto je důležité, aby se muži učili o svém riziku a aby pravidelně navštěvovali svého lékaře na preventivní prohlídky. Pamatujte si, že včasná diagnostika je klíčová pro úspěšnou léčbu rakoviny prsu u mužů i u žen