Jaký vliv má genetika na riziko vzniku rakoviny prsu a jaké jsou možnosti genetického testování

05.05.2023

Rakovina prsu je jedním z nejčastějších typů rakoviny u žen, ale i mužů. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit riziko vzniku této nemoci, včetně genetických faktorů. V tomto článku se podíváme na to, jaký vliv má genetika na riziko vzniku rakoviny prsu a jaké jsou možnosti genetického testování.

Základní informace o rakovině prsu

Rakovina prsu je maligní nádor, který vzniká z buněk prsu. Tento typ rakoviny je nejčastější u žen, ale může se vyskytnout i u mužů. Rakovina prsu může být buď dědičná, nebo ne. Většina případů (asi 90 %) se vyskytuje u žen bez rodinné anamnézy rakoviny prsu.

Dědičnost rakoviny prsu

Dědičnost rakoviny prsu hraje roli u asi 5 až 10 procent všech případů rakoviny prsu. Většina dědičných případů rakoviny prsu je způsobena mutacemi v genech BRCA1 a BRCA2. Tyto geny kódují proteiny, které pomáhají opravovat poškození DNA v buňkách. Pokud jsou tyto geny mutované, mohou být buňky náchylnější k poškození DNA, což může vést k rakovině.

Existují také další genetické mutace, které mohou způsobit dědičnou rakovinu prsu, jako jsou například mutace v genech TP53, PTEN, STK11 a CDH1. Tyto mutace jsou však mnohem méně běžné.

Možnosti genetického testování

Genetické testování může pomoci zjistit, zda máte mutaci v genech BRCA1 nebo BRCA2, nebo v jiných genech spojených s dědičnou rakovinou prsu. Pokud máte rodinnou anamnézu rakoviny prsu, může být užitečné podstoupit genetické testování, aby se zjistilo, zda máte zvýšené riziko vzniku této nemoci.

Genetické testování může být provedeno pomocí krevního testu nebo testu slin. Pokud se zjistí mutace v genech BRCA1 nebo BRCA2, můžete se rozhodnout pro různé kroky, které vám pomohou minimalizovat riziko vzniku rakoviny prsu. Tyto kroky mohou zahrnovat pravidelné mamografie a magnetickou rezonanci, prevenci hormonální substituční terapií, chirurgickou prevenci (jako je odstranění prsních žláz nebo vaječníků) a další.

Je důležité si uvědomit, že testování na genetické mutace není pro každého. Pokud nemáte rodinnou anamnézu rakoviny prsu nebo jiné faktory, které by mohly naznačovat vysoké riziko, může být testování zbytečné. Pokud se rozhodnete pro testování, může být užitečné mluvit s genetickým poradcem, který vám pomůže porozumět výsledkům testu a rozhodnout se, jaké kroky podniknout.

Závěr

Rakovina prsu je vážná nemoc, která může být ovlivněna genetickými faktory. Dědičné mutace v genech BRCA1 a BRCA2 jsou hlavními příčinami dědičné rakoviny prsu, ale existují i další genetické mutace, které mohou zvýšit riziko vzniku této nemoci. Genetické testování může pomoci identifikovat tyto mutace a umožnit vám minimalizovat riziko vzniku rakoviny prsu pomocí vhodných opatření. Pokud máte zájem o genetické testování, měli byste se poradit s odborníkem, který vám pomůže porozumět výsledkům testu a rozhodnout se, jaké kroky podniknout.